• Przemówienie Pani Dyrektor

        • Jubileusz szkoły - przemówienie Dyrektor Zespołu Szkół w Widuchowej Barbary Szczawik

          14 kwietnia 2006 roku minie 60 lat od momentu, kiedy w Widuchowej zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek. Ale już dziś, w Dniu Święta Niepodległości chcemy uroczyście zainaugurować obchody Jubileuszu naszej szkoły, której historia nierozerwalnie związana jest z historią Państwowości Polskiej na Widuchowskiej Ziemi.

          Minęło 60 lat od obecności polskiej na ziemiach pozyskanych po II wojnie światowej. 60 lat od utworzenia decyzją Rządu Tymczasowego RP III Okręgu Administracyjnego pod nazwą "Pomorze Zachodnie". Z misją opanowania terenów, zabezpieczenia mienia i zagospodarowania odzyskanych ziem związane było utworzenie tam polskiej oświaty. Za to ostatnie zadanie odpowiadał dr Stanisław Helsztyński, późniejszy pierwszy Kurator OkręguSzkolnego Szczecińskiego.

          Początki były bardzo trudne. Brakowało kadry, bazy, środków finansowych. Zimą brakowało opału. Jednak w osiedlających się tu Polakach nadzieja na odbudowę normalnego życia wzbudzała entuzjazm i wyzwalała bezinteresowną aktywność. Przyjeżdżali tutaj na ziemie pozyskane jako reparacje wojenne po utracie terenów wschodnich, z różnych stron: z centralnej Polski, ze Lwowa, z Litwy. Wracali z obozów i przymusowych robót. Pozostawiali gdzieś na wschodzie swoje dawne gospodarstwa, dobytek i groby ojców. Ziemia nad Odrą miała stać się ich druga ojczyzną.

          Tu niemal wszystko trzeba było tworzyć od początku. Duża część przybywających tu osadników nie umiała czytać i pisać. Wraz z nimi rosła liczba dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu.

          Cały wysiłek koncentrowano na objęciu obowiązkiem szkolnym jak największej liczby dzieci i młodzieży oraz na walkę z analfabetyzmem dorosłych.

          Dzięki zaangażowaniu kuratora, niewielkiej grupy inspektorów szkolnych i kilkudziesięciu nauczycieli powstawały kolejne szkoły. Między innymi szkoła w Widuchowej.

          Pierwszym jej kierownikiem był Czesław Nogal, który tak pisze w pierwszej szkolnej kronice.

          "l oto nad graniczną Odrą, na prastarych naszych ziemiach słowiańskich zaczynają powstawać pierwsze szkoły. Powstanie Publicznej Szkoły Powszechnej w Widuchowej datujemy od dnia 15 kwietnia 1946r. (...)
          Kataklizm wojny i tutaj dotarł ze swą straszliwą ręką. Osada zniszczona została w 80%. Z początkiem marca, do tej osady skierowany został pierwszy transport repatriantów ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wobec czego Inspektor Szkolny w Gryfinie Ob. Chyba Franciszek zdecydował o otwarciu szkoły. Otwarcia dokonano w obecności miejscowych władz. W uroczystej Mszy Św. wzięły udziały dzieci. Po czym nastąpiło poświęcenie izby szkolnej przez Ks. Kraska Pawła (wyremontowano 1 izbę)(...)"

          Władze szkolne nie ustawały w wysiłkach, by do pracy w szkole pozyskiwać jak najwięcej nauczycieli. Nie było to łatwe, gdyż w tamtych czasach trudno było o wykształconą kadrę oświatową. Obecny kurator Jerzy Kotlęga w swoim artykule "O oświacie zachodniopomorskiej" cytuje słowa pierwszego kuratora Helsztyńskiego skierowane do nauczycieli: "(...) Korzystam ze (...) sposobności (...) żeby zaapelować (...) do szerokiej rzeszy nauczycielstwa, aby dopomogły nam (...). Potrzebujemy tylko pięciuset nauczycieli Polaków, zdecydowanych na wszystko, na znaczne trudności, złą komunikację, niedostateczne odżywianie i bezpieczeństwo osobiste. Pragniemy ludzi młodych, nie szukających kariery ani szabru, lecz pracy. (...) Ci ludzie położą podwaliny pod polską oświatę."

          Pierwsze strony szkolnej kroniki mówią o początkach polskiej szkoły na Widuchowskiej Ziemi. Padają tam nazwiska wielu osób tamtego czasu, których sylwetki zatarte gdzieś w pamięci, tak znaczące dla widuchowskiej szkoły dziś na nowo stają nam przed oczami. Pozwólcie Państwo, że przytoczę kilka dat i związanych z nimi zapisków:

          3 września 1946 - rozpoczęcie roku szkolnego 1946/47 poprzedziło uroczyste nabożeństwo odprawione przez ks. Pawła Kraskę. Na powyższe -przybyły dzieci szkolne z Widuchowa w liczbie 70 oraz z sąsiedniej szkoły w Ognicy. (...)
          1 listopada 1946 - zorganizowano kurs dokształcający w zakresie 6 oddziału szkoły powszechnej. Lekcje odbywały się codziennie wieczorem
          6 marca 1947 - na prośbę Kierownika Szkoły i miejscowej ludności Inspektor Szkolny skierował drugą siłę, w osobie Ob. Szulejko Salomei
          Od dnia jej przybycia zorganizowano klasę piątą.
          28, 29 marca 1947 -w Gryfinie przeprowadzono pierwszą konferencję nauczycielską na skalę powiatu
          7 września 1947 - od dnia 3 września inspektor szkolny skierował do pracy Ob. Nowak Zuzannę
          2 luty 1948 - inspektor szkolny w Gryfinie skierował Ob. Łopatnikównę Jadwigę do pełnienia czynności nauczycielki w tutejszej szkole
          16 czerwca 1948 - badanie wyników nauczania w klasie piątej przez Komisję Ministerstwa Oświaty.
          1 września 1948 - inspektor szkolny skierował do pracy Ob. Romualdę Kuryło do pełnienia czynności nauczycielki w tutejszej szkole.
          26 czerwca 1948 - uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pierwsi absolwenci kończą klasę siódmą: Anna Kozak, Jerzy Wojtowicz, Stanisław Kutasiewicz, Irena Pastuszka, Jadwiga Czujko, Tadeusz Łuczak, Leszek Mamiński, Bogdan Mamiński, Teresa Sobierajska, Franciszka Michalczyszyn

          Na Ziemiach Zachodnich w okresie pionierskim szkoła polska pełniła funkcję nie tylko integrującą, ale przede wszystkim adaptacyjną dla społeczeństwa, które napływało na te ziemie. W środowisku ludzi przybyłych, najczęściej pod przymusem z różnych stron, pozbawionych nadziei na powrót do swoich domów, czynnikiem ułatwiającym a często decydującym o pogodzeniu się z losem były dwie instytucje: Kościół i w szerszym zakresie szkoła. Obecność nauczyciela i powstanie szkoły rodziło wśród osadników poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i przekonanie o trwałości tych ziem, wzbudzało w nich potrzebę szybszego usuwania zniszczeń wojennych, zagospodarowania swoich małych ojczyzn. Posłanie dziecka do szkoły było więc zapowiedzią pełnej stabilizacji ich życia i zakończenia wojennej poniewierki. Jak mówi prof. Koźmian podczas debaty uniwersyteckiej na temat oświaty na Pomorzu - Była wyrazem, że my, Polacy, właśnie tu zaczynamy wić swoje gniazdo, że tu zaczynamy tworzyć Polskę.

          Rok 1948 to początek funkcjonowania 11- letniej szkoły ogólnokształcącej, składającej się z 7-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Szkoła od samego początku znajdowała się pod silną kontrolą władz komunistycznych. Wdrażano nowe, marksistowskie ideały wychowania. Dążono do zmiany poglądów politycznych nauczycieli, do zmiany ich systemu wartości i przekonań ideowych.

          W tym okresie w pracy dydaktyczno-wychowawczej kładziono szczególny nacisk na postawę społeczno-obywatelską uczniów, patriotyzm, kulturę osobistą i dyscyplinę.

          Lata 50-te to okres wytężonej pracy szkoły, której zadania wynikały głównie z planu sześcioletniego i pięcioletniego. Dotyczyły one przede wszystkim powszechności nauczania w zakresie 7- klasowej szkoły podstawowej, dalszego rozwoju szkół ogólnokształcących, zawodowych oraz form opieki nad dziećmi i młodzieżą, a także rozwoju organizacji młodzieżowych i zwiększenia stopnia uspołeczniania młodzieży szkolnej oraz podniesienia na wyższy poziom wyników nauczania i wychowania w szkołach wszystkich typów.

          Dzieci spoza Widuchowej zostały w okresie zimy objęte całodobową opieką w internacie. W szkole natomiast przygotowano i wyposażono świetlicę, gabinet biologiczno-geograficzny i fizyczno-chemiczny. Zaczęła działać biblioteka, a oprócz niej zespół taneczny z. ludowym repertuarem oraz chór.

          Grono pedagogiczne znacznie powiększyło się, dzięki czemu mogły prężnie działać liczne organizacje uczniowskie.

          Z początkiem roku 1950 uległy likwidacji kuratoria oświaty i inspektoraty szkolne. Sprawy szkolnictwa ogólnokształcącego i opieki nad dzieckiem przekazano nowo utworzonym wydziałom oświaty działających przy prezydiach rad narodowych. W roku 1954 kierownik szkoły w Widuchowej Czesław Nogal zostaje przeniesiony do Kamienia Pomorskiego na stanowisko kierownika wydziału oświaty, zaś funkcję po nim obejmuje Pani Ochnicka Wacława.

          15 lipca 1961 roku w Polsce przyjęto ustawę o "o rozwoju systemu oświaty i wychowania", czego efektem jest miedzy innymi wprowadzenie 8-klasowej szkoły podstawowej. Obowiązkiem szkolnym objęto dzieci w wieku 7-17 lat. W wyniku przemian edukacyjnych okresu lat 60-tych znacznie zredukowano różnice w warunkach i
          poziomie nauczania w mieście i na wsi.

          W tym czasie szkoła w Widuchowej przeprowadziła się do nowo wyremontowanego budynku przy ul. Nadodrzańskiej 16.

          Grono pedagogiczne ciągle się zmieniało i powiększało. Kierownictwo szkoły objął najpierw Eugeniusz Korulczyk, a potem Lech Korba.

          Na początku lat siedemdziesiątych podjęto wielorakie czynności, której uwieńczeniem miało być zbudowanie "drugiej Polski". Działania podjęte to miedzy innymi stworzenie w 1972 roku "Karty praw i obowiązków nauczyciela", która uprościła system wynagradzania nauczycieli, ujednoliciła wymiar godzin nauczania, podniosła wymogi dotyczące wykształcenia, wprowadziła praktykę pedagogiczną, ustanowiła 14 października Dniem Nauczyciela oraz wprowadziła nowy tytuł zawodowy - dyrektor szkoły.

          Uznano, że polski system szkolny powinien upowszechnić wykształcenie średnie w 10 - letniej szkole ogólnokształcącej, jednolitej programowo w mieście i na wsi. W 1978 roku uruchomiona została l klasa szkoły 10-letniej, ale niewiele ponad dwa lata później władza zrezygnowała z realizacji tego programu. Przyczyną były niedostatki w zakresie infrastruktury szkolnej, głównie na wsi, a później wydarzenia związane z sierpniem 1980 roku.

          Lata 70-te zapisały się w naszej pamięci jednolitym strojem uczniowskim. Młodzież miała obowiązek nosić fartuszki, mundurki harcerskie bądź strój apelowy. Jedynie w sobotę można było ubrać się kolorowo.

          Tradycją szkoły stały się Sejmiki Uczniowskie, w czasie których młodzież obradowała pod przewodnictwem marszałka. Nadal działały liczne organizacje i koła zainteresowań, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów..

          Ogromny nacisk kładziono w latach 70-tych na wychowanie przez pracę, stąd też uczniowie porządkowali teren przy nowo wybudowanej remizie strażackiej.

          Funkcję kierownika szkoły w latach 70-tych pełnili: Lech Korba, pani Filipowicz, Anna Chryszczanowicz, Danuta Bednarz , następnie już jako dyrektor szkoły - Pani Henryka Racinowska .

          Wydarzenia sierpniowe 1980 roku zapoczątkowały proces odnowy życia społeczno-politycznego kraju. Władze, odchodząc od założeń dziesięciolatki przyjęły nową koncepcję systemu oświatowego, której główne założenia koncentrowały się na tworzeniu warunków do wprowadzania zmian programowych w szkołach różnych typów, zaspokojeniu potrzeb kadrowych, poprawie efektywności kształcenia wszystkich typów szkół, doskonalenie nauczycieli czynnie pracujących oraz doskonaleniu procesu zarządzania w oświacie. Był to okres nieustannych dyskusji oraz konsultacji środowiskowych, a także kolejnego nanoszenia zmian, poprawek i uzupełnień.

          Lata 80-te minęły w Widuchowej w oczekiwaniu na wybudowanie nowej szkoły. Zbierano więc złom i pieniądze, a z inicjatywy ówczesnego dyrektora - Henryki Racinowskiej - zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Mieszkańcy deklarowali i wpłacali na konto Komitetu

          mniejsze lub większe kwoty. Opodatkowali się na ten szczytny cel pracownicy miejscowych zakładów i nauczyciele.

          W 1986 roku Szkoła obchodziła 40-lecie swojego istnienia. Podobnie jak dziś uroczystość uświetniło wielu gości. Byli obecni przedstawiciele władz, nauczyciele, absolwenci i uczniowie.

          Pod koniec lat osiemdziesiątych przystąpiono do budowy nowej szkoły. 11 czerwca 1989 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej placówki.

          Początek lat 90-tych to początek dramatycznego spadku nakładów na oświatę, co z oczywistych względów rodziło wiele problemów i prowadziło do napięć społecznych. Z tymi problemami przyszło borykać się kolejnemu dyrektorowi szkoły Panu Jerzemu Sołtysiakowi, który pełnił te funkcję od 1990 do 1997 roku. W następnym roku funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Widuchowej objęła Pani Krystyna Narożańska.

          W Widuchowej wstrzymano prace nad budową nowej szkoły. Malejąca liczba uczniów w wieku szkoły podstawowej, a także wdrażanie( wymuszanych niedoborami budżetowymi) programów oszczędnościowych spowodowały, że rozpoczął się proces likwidacji małych szkół podstawowych( w tym głównie szkół wiejskich).

          Duży wpływ na przemiany w całym systemie oświaty miało przyjęcie przez Sejm RP w 1991 roku "Ustawy o systemie Oświaty", która całościowo zaczęła regulować sprawy oświaty. Między innymi nakładała na gminy przejęcia z dniem 1 stycznia 1992 roku przedszkoli a następnie szkół podstawowych.

          Druga połowa lat 90-tych związana była z przejęciem prowadzenia oświaty widuchowskiej przez gminę, zdecydowaną poprawą sytuacji finansowej oraz kontynuacją budowy nowej szkoły. Odważna decyzja władz samorządowych, z ówczesnym Wójtem Gminy Wacławem Gołąbem, o kontynuowaniu inwestycji oczekiwanej od paru dziesiątek lat pozwoliła mieszkańcom Widuchowej mieć nadzieję na lepsze warunki nauki i rozwoju ich dzieci.

          W roku 1996 szkoła obchodziła 50-lecie swego istnienia. Podobnie jak dzisiaj wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz, dawni pracownicy szkoły, z jej pierwszym kierownikiem Czesławem Nogalem, uczniowie.

          Wraz ze zmianą ustroju nastąpił ogromny postęp informatyczny i technologiczny w naszym kraju.

          W grudniu 1998 roku w ramach rządowego programu "Internet w każdej Gminie" nasza szkoła jako jedna z pierwszych otrzymała pracownię komputerową, która służy do dziś.

          Koniec lat 90-tych upłynął wszystkim na przygotowaniach do przeprowadzki ze starej szkoły do nowego budynku.

          W 1999 roku uczniowie klas VIII po raz pierwszy zamiast egzaminów wstępnych do szkół ponadpodstawowych pisali zewnętrzny test kompetencji z języka polskiego i matematyki.

          Wakacje 1999 roku upłynęły na przewiezieniu mienia szkoły do nowego budynku.

          1 września 1999 roku rozpoczął się pierwszy etap reformy strukturalnej. Zainaugurowały swoją działalność 3-letnie gimnazja, a szkoły podstawowe stały się 6-letnie.

          W roku szkolnym 1999/2000 w budynku przy ulicy Barnima III zaczęła funkcjonować Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Widuchowej.

          Do naszej szkoły dołączyli uczniowie i nauczyciele ze zlikwidowanych szkół w Lubiczu, Ognicy i Dębogórze.

          W kwietniu 2002 roku uczniowie klas VI po raz pierwszy pisali egzamin zewnętrzny.

          We wrześniu 2002 roku uroczyście otworzono halę sportową i zespół boisk przy budynku szkoły.

          W 2003 roku władze Gminy podjęły decyzję o utworzeniu Zespołu Szkół i od 1 września 2003 roku Szkoła Podstawowa wraz z Gimnazjum funkcjonują w ramach tej struktury.

          Dzisiejsza szkoła nie jest już bezwzględnym autorytetem, wprowadzającym w świat i uczącym, jak młody człowiek ma się w nim poruszać. Dawniej szkoła przekazywała wiedzę, która wystarczała prawie na całe życie.

          Obecnie , jej zadaniem zasadniczym jest przygotowanie dziecka do podjęcia nauki na kolejnych etapach kształcenia przy zapewnieniu jak najlepszych warunków do harmonijnego rozwoju. Dzisiejsza szkoła ma jednak konkurencję. Są nią nowoczesne media, Internet, które są nośnikami ogromu informacji, często niepoukładanych, wyrywkowych. Trudno młodemu człowiekowi tę wiedzę wybrać, uporządkować, uchwycić jej sens. Tego musi nauczyć szkoła. Nauczyć młodego człowieka umiejętności uczenia się i wykorzystywania zdobytych umiejętności w praktyce.

          Faktem niepodważalnym stała się usługowa funkcja szkoły wobec uczniów i ich rodziców. Nowoczesna szkoła ma obowiązek badać

          oczekiwania, jakie się jej stawia i tak opracowywać zadania, aby stale dążyć do podnoszenia jakości swojej pracy.

          Nowoczesna szkoła powinna dbać o rozwój kultury ogólnej, kształtować optymistyczną i odpowiedzialną postawę wobec drugiego człowieka. Ponadto ciągle współpracować z samorządem, społecznością lokalną, instytucjami kulturalnymi, w celu integracji tej społeczności i w trosce o "małą ojczyznę".

          Te zadania szkoły mają ogromne znaczenie w przypadku szkoły wiejskiej, takiej jak nasza, gdzie niejako przejmujemy rolę lokalnego ośrodka kultury.

          Staramy się sprostać tym zadaniom. Stałymi uroczystościami i imprezami, które wpisały się w kalendarz szkoły są:

          - styczeń - od 1994 roku udział w Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;

          - marzec - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur" - (w 2002 roku uczeń klasy IV Łukasz Zieliński zdobył nagrodę główną, którą był wyjazd do Danii, a uczeń klasy VI Norbert Korczyński nagrodę l stopnia, w 2005 roku nagrodę l stopnia zdobyła Ewa Berowska uczennica klasy VI):
          - kwiecień
          - obchody Dnia Ziemi;
          -maj
          - Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej "Zuzia" (jedyny w powiecie);
          - Gminny Konkurs Recytatorski
          - czerwiec.
          - Gminny Konkurs Matematyczny "Superliczek"
          - Dzień Dziecka;
          - wrzesień - Sprzątanie Świata - Polska;

          Od 2003 roku w szkole działa w ramach programu "W tym jestem dobry" - "Klub Asów". Kryteriami otrzymania zaszczytnego tytułu są osiągnięcia uczniów w różnych dziedzinach.

          Bardzo aktywnie działa przy Samorządzie Uczniowskim "Klub Pomocy Koleżeńskiej - KAPKA".

          Współpracujemy z instytucjami, które wspierają nas w działalności profilaktycznej i wychowawczej. To już tradycja, że poprzez wspólną zabawę możemy przekazywać treści związane z profilaktyką zagrożeń. Do dziś mamy w pamięci całodzienną akcję "Stop narkotykom" skierowaną do rodziców, uczniów i nauczycieli a zorganizowaną w 2004r przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Dzień Dziecka w tym samym roku, pod hasłem "Bawimy się bezpiecznie" i w 2005r -"Dzieciństwo bez przemocy".

          - Nowoczesna szkoła to również szkoła wychowująca "młodego Europejczyka", otwartego, tolerancyjnego, szanującego specyfikę kulturową innych narodów. To przede wszystkim szkoła, wychowująca w duchu patriotyzmu, poszanowaniu własnych tradycji, symboli podkreślających naszą narodową tożsamość.

          Szczególne miejsce w pracy szkoły podstawowej w Widuchowej zajmuje współpraca z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową w Gehrde (Niemcy). Wraz z podpisaniem - w dniu 15 stycznia 1999 roku - Umowy Partnerskiej pomiędzy Gminami Gehrde i Widuchową obie szkoły podstawowe nawiązały współpracę. Postanowiono rozwijać przyjacielskie stosunki poprzez wzajemne kontakty i wizyty pomiędzy uczniami i gronem pedagogicznym obu szkół, wspierać zrozumienie i tolerancję dla odrębności różnych kręgów kulturowych.

          Pierwsza wymiana uczniów odbyła się w maju 2001 roku, a ostatnia w październiku 2005 roku. Wymiana, poprzez wzajemne kontakty, miała umożliwiać poznanie szkół, różnych form prowadzenia lekcji, nowych metod pracy, a także codziennego życia pozaszkolnego. W coroczną organizację wymiany w ogromnym stopniu zaangażowani byli rodzice obu stron . Mieszkańcy Gehrde założyli Koło Przyjaciół Niemiecko-Polskiego Partnerstwa Szkół Gehrde/Widuchowa, dzięki którym od kilku lat nasze dzieci otrzymują świąteczne prezenty.

          Nasze partnerstwo to przede wszystkim niezapomniane wrażenia ze wspólnych pobytów, miłe chwile spędzone razem, to bliscy nam ludzie. Nie sposób nie wymienić:

          - Hermana Szpechta - burmistrza Gehrde, który zawsze jest z nami od sześciu lat,

          - Gudrun Henrici- nauczycielkę ze szkoły w Gehrde, która jest motorem tej współpracy,

          - Hermę Bultman - która jako dyrektor szkoły i będąc już na emeryturze zawsze bardzo zaangażowana i oddana całym sercem,,

          - Elizabeth Middelschulte - obecną Panią dyrektor szkoły, kontynuatorką tych działań

          Można powiedzieć, że funkcja szkoły, jej misja, wynika z rzeczywistości w jakiej funkcjonuje. Zaś jej charakter to efekt pracy, entuzjazmu, zaangażowania ludzi, którzy ją tworzą. Część z nich jest tu dzisiaj z nami, przepraszam ,że nie wymienię wszystkich: Pani Jadwiga Korczyńska, Marianna Korba, Maria Kluka, Henryka Racinowska, Alicja Skrzypska. Niektórych nie ma już wśród nas. Odeszli. Pozostała po nich nasza pamięć i dobre myśli.

          A jak szkoła wrosła w świadomość jej wychowanków świadczy fakt, że wracali do niej, pracowali i pracują jako nauczyciele. Wychowankami naszej szkoły są byli i obecni nauczyciele: Jadwiga Korczyńska, Barbara Spętany, Helena Łowicka, Barbara Bugaj, Małgorzata Mikosz, Bogumiła Partyka oraz najmłodsze pokolenie widuchowskiej szkoły - Jolanta Wac, Monika Łuszcz, Tomasz Łapiński.

          Współczesność stawia nam dzisiaj nowe wyzwania. Musimy stawić temu czoła i iść do przodu, aby nie zostawać w tyle. Tak jak przed sześćdziesięciu laty, tak dziś potrzeba nam ludzi, bezinteresownych, oddanych, mądrych entuzjastów, którzy budując przyszłość, nie będą zapominali o przeszłości.

          Bo tak jak powiedział C.K. Norwid "Przeszłość - jest to dziś, tylko cokolwiek dalej"


          GALERIA FOTOGRAFII