• Szkoła podstawowa, I klasa

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasz elementarz”. Ten sam, z którego w ubiegłym roku uczyli się pierwszoklasiści. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka).

Szkoła podstawowa, II klasa

Twoje dziecko dostanie przygotowany przez MEN darmowy podręcznik „Nasza szkoła”. Dodatkowo, szkoła otrzyma z MEN 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia. Bezpłatny jest też podręcznik do nauki języka obcego. Szkoła na jego zakup otrzyma 25 zł/dziecko. Jedyne, za co będziesz musiał zapłacić, to podręczniki do przedmiotów nieobowiązkowych (np. religia, etyka).

Szkoła podstawowa, IV klasa

Nie musisz kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. To szkoła kupi komplet podręczników i ćwiczeń dla Twojego dziecka. Na ćwiczenia otrzyma 25 zł/ucznia. Kolejne 140 zł na każdego ucznia dostanie na zakup podręczników. Będą to zupełnie nowe książki, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Gimnazjum, I klasa

Nie musisz nic kupować ani podręczników, ani ćwiczeń. Chyba, że do przedmiotów nieobowiązkowych. Na komplet książek dla ucznia szkoła dostanie 250 zł, kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń. Podręczniki będą nowe, kupione na rynku od wydawców. Muszą być wieloletnie, tzn. nie mogą zawierać miejsc do wypełniania, wpisywania, wycinania, itp. Kupione w tym roku podręczniki posłużą trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Dodatkowe darmowe podręczniki i ćwiczenia w następnych latach

2016/2017 - Darmowe podręczniki i ćwiczenia dodatkowo dla uczniów III i V klasy szkoły podstawowej oraz II klasy gimnazjum.

2017/2018 - Darmowe podręczniki i ćwiczenia dodatkowo dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum.

Rok szkolny 2017/2018 – darmowe podręczniki
          i ćwiczenia dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

• W polskim prawie oświatowym nie ma obowiązku korzystania z podręczników i ćwiczeń. Dlatego za pieniądze przeznaczone na zakup podręczników i ćwiczeń szkoła może kupić inne materiały edukacyjne. Jeśli podejmie taką decyzję, NIE może żądać od rodziców kupna podręczników i materiałów ćwiczeniowych.
          • Zmiany w finansowaniu zakupu podręczników nie obejmują szkół ponadgimnazjalnych.

Reforma podręcznikowa – harmonogram wprowadzania zmian w kolejnych latach