• 800 080 222 – rusza całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

          • Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. 

            Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemyw domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słowneji fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować sięze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparciew najtrudniejszych sytuacjach.

            Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, którychnie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawetw najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić siępo wsparcie.

            W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. 

            Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKAto doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

          • Potsdam: polsko – niemiecki projekt edukacji międzykulturowej ,,Różni, ale równi”

          • Potsdam

             polsko – niemiecki projekt edukacji międzykulturowej

            ,,Różni, ale równi”

             

                   W poniedziałek po lekcjach piętnastoosobowa grupa uczniów klasy III b z naszej szkoły wraz z wychowawczynią Jolantą Berowską i panią Magdaleną Łapińską, wyjechała do Poczdamu aby uczestniczyć w polsko – niemieckim projekcie edukacji międzykulturowej. Tematem współpracy była różnorodność społeczna. Naszym hasłem było: ,,Różni, ale równi”.

                Naszą niepewność i obawy, czy damy radę, zdominowały ciekawość i spontaniczność. Już w autokarze nawiązały się pierwsze znajomości z młodzieżą ze szkoły niemieckiej w Tantow i ich sympatyczną panią dyrektor Małgorzatą Markiewicz. Od pierwszej chwili wiadomo było, że oprócz języka nic nas nie różni a i to wkrótce przestało być przeszkodą.

            Na miejscu w Poczdamie czekała na nas wykwalifikowana i fantastyczna kadra: Pani Violina, Kasia, Sabina i Ania.  

                  To co trudne w szkole, okazało się atrakcją dzięki animacjom językowym.  Obie grupy uczyły się języka niemieckiego i polskiego w formie zabawy. Dzięki energetycznym i zabawnym zajęciom poznaliśmy się nawzajem, swoje marzenia, zainteresowania, osobowości. Zintegrowaliśmy się i polubiliśmy. Stworzyliśmy jedną, fajną grupę, w której ciekawie i szybko mijał czas.


                   Poczdam to zabytkowe miasto we wschodnich Niemczech położone nad rzeką Hawelą. Nasze miejsce noclegu znajdowało się nieopodal rzeki i dużego placu zabaw. Oczywiście skorzystaliśmy z każdej możliwej atrakcji. Każdy napotkany plac zabaw był niezwykły i oczywiście przetestowany. Jednym z nich był Buga park – niezwykłe miejsce zabaw w pięknym parku, z  wielkimi trampolinami i ogromną zjeżdżalnią. Zabawa na świeżym powietrzu, przy pięknej pogodzie sprzyjała apetytom.


                  Główną atrakcją ośrodka Hoch Drei, w którym przebywaliśmy, była samoorganizacja – uczestnicy podzielili się na polsko - niemieckie zespoły i w tych grupach byli odpowiedzialni za poszczególne posiłki. Zaczynając od zakupów a kończąc na sprzątaniu stołówki.  Śniadania, obiady i kolacje dzieci przygotowywały same, pod opieką osób dorosłych. Miały do dyspozycji dużą kuchnię, dysponowały budżetem, robiły zakupy w pobliskim sklepie i same decydowały o posiłkach. My, dorośli spodziewaliśmy się oczywiście codziennej pizzy i kanapek. Ku naszemu zdziwieniu każda grupa podeszła do tematu ambicjonalnie i na stołach zagościły dania godne najlepszych restauracji. Urozmaicone, zdrowe i pięknie podane. Na dodatek w nieograniczonej ilości. Pycha.

            No i te zakupy! Jakaż to atrakcja przeliczać: ile potrzeba, żeby nakarmić ponad 30 osób, czy wystarczy pieniędzy, porównywać w złotówkach i euro, zagadać do kupujących i poradzić sobie przy kasie. Bezcenne doświadczenie. 

            Organizując wspólnie posiłki młodzież nauczyła się komunikować ze sobą werbalnie i niewerbalnie.

            Z porządkiem w pokojach też sobie radziliśmy, chociaż z mniejszym zaangażowaniem.


            Jedno  popołudnie spędziliśmy na basenie. To dopiero była atrakcja! Naprzemian: zjeżdżalnia wodna, kręte tunele, nurkowanie, pływanie i ciągły pisk radości.


                 Potsdam to jedno z najpiękniejszych miast świata.  Jest pełen zabytków i miejsc wartych zwiedzania: dzielnica rosyjska, dzielnica holenderska, deptak, Brama Brandenburska i mnóstwo innych wspaniałych miejsc. Miasto zachwyca przepiękną architekturą i licznymi ogrodami ze starodrzewem i kwietnymi kompozycjami. Jednak największą jego atrakcją jest monumentalny zespół parkowo-pałacowy Sanssouci. Ta imponująca letnia rezydencja Hohenzollernów wzięła swą nazwę od trybu życia jaki wiódł w niej król - "sans souci" (bez trosk i zmartwień). Pałac ten stanowi jedno z największych osiągnięć niemieckiego rokoka i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszędzie tam byliśmy i podziwialiśmy.

                 Działaliśmy również w plenerze. Prezentowaliśmy mini występy, robiliśmy wywiady z przypadkowymi przechodniami na temat wykonanych przez nas prac plastycznych.

            Flash mobMoże kiedyś byliście w takiej sytuacji, że spokojnie spacerujecie po mieście, robicie zakupy albo siedzicie w kawiarni, aż nagle… ludzie zaczęli robić coś dziwnego – tańczyć, skakać,  cokolwiek. Wiecie co to było? To był flash mob!

             W dosłownym tłumaczeniu pojęcie „flash mob” oznacza „błyskawiczny tłum”. Dlaczego? Ideą flash moba jest zaskoczenie czymś niespotykanym, niebanalnym i niesztampowym – czymś spontanicznym! I my byliśmy tego twórcami. Świetne uczucie, gdy zaskoczeni ludzie uczestniczyli z nami w działaniu, cieszyli się, gratulowali pomysłu. Było wesoło i energetycznie. To była duża frajda dla dzieci i przechodniów.

            Była to dla nas świetna lekcja pokonywania nieśmiałości, przełamywania barier, otwierania się na ludzi.

            W programie była też dyskoteka, talent show i wiele atrakcji, które dzieci same zaproponowały.

                  To one stworzyły program spotkania. Zespół prowadzący umiejętnie go zrealizował stosując różne metody nauczania pozaformalnego, gdzie motywacja, praca zespołowa, solidarność i wzajemne zrozumienie były na pierwszym miejscu. Obok ćwiczeń, animacji językowej, gier i pracy projektowej  w programie spotkania znalazły się także wycieczki tematyczne oraz wiele zabaw uczących podejmowania decyzji, samoorganizacji, wypowiadania swoich opinii, wypowiadania własnego zdania, podejmowania decyzji, wiele zabaw integracyjnych pozbawionych rywalizacji i uczące współpracy. Dbaliśmy o to,  by uczniowie otrzymywali odpowiedzialne zadania i poprzez zabawę rozwinęli swe kompetencje społeczne.

                  Nasze spotkanie polsko-niemieckie było czymś więcej niż tylko zwykłą wycieczką klasową, sprawiło jednak równie dużo radości. Młodzi ludzie przełamali szybko bariery językowe  i pokonali obawę przed popełnieniem błędu. Mieli okazję aby zastanowić się nad różnicami kulturowymi oraz nauczyć się jak spontanicznie reagować na niespodzianki. Ale przede wszystkim stwierdzili, że wszyscy są do siebie jednak znacznie bardziej podobni niż mogło by się to wydawać.

            Taka świadomość umożliwia lepszą współpracę z innymi kulturami i zawarcie nowych przyjaźni, jest motywacją do nauki języków obcych i stwarza wiele pięknych momentów, które pozostają w pamięci na całe życie.

                 Gratuluję moim wychowankom, że kolejny raz świetnie poradzili sobie w nowych, nieznanych im sytuacjach. Sprawdzili się jako otwarci, serdeczni, wspierający się                              i przyjacielscy młodzi ludzie.                                                

            Jolanta Berowska

          • Komunikat

          • Uwaga ucznowie zainteresowani posiadaniem szafki w szkole. Warunkiem otrzymania kluczyka jest zapoznanie się z regulaminem korzystania z szafek szkolnych, który jest dostępny na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce: "Dokumenty szkolne"

          • Komunikat Rady Rodziców

          • Rada Rodziców informuje, że składka za ubezpieczenie wynosi 46 zł. Wpłat można dokonywać w sekretariacie szkoły do końca października.

          • Układ godzinowy lekcji i przerw w roku szkolnym 2019/2020

          • Układ godzinowy lekcji i przerw w roku szkolnym 2019/2020

             

            1. 8.15 - 9.00

            2. 9.10 - 9.55

            3. 10.05 - 10.50

            4. 11.00 - 11.45 

            Przerwa obiadowa 20 minut

            5. 12.05 - 12.50

            Pierwszy odwóz - 13.00

            6. 13.00 - 13.45

            7. 13.50 - 14.35

            Drugi odwóz - 14.45

             

            Świetlica szkolna działa od 7.00 

             

          • Czas na wakacje....

          • Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Czas odpoczynku od nauki, dzwonków i porannego wstawania.

            Dziękując za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.

            Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

          • 17 czerwca 2019 r. godz. 9.10. Nagrody szkolne dla 1-3 SP, godz. 11-12 Nagrody szkolne dla 4-7 SP

            18 czerwca  2019 r.  godz. 11.00     pożegnanie Absolwentów,

                                                                       wręczenie nagród za osiągnięcia  szkolne

            19 czerwca 2019 r.

                                  godz.  8.30   -  msza św.

                                  godz.  9.30    -  uroczyste zakończenie roku szkonego

                                  godz. 11.30   - odwozy

          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • ,,Błąd w mowie i piśmie to jak tłusta plama na fotografii matki, którą kochasz”

                 Janusz Korczak

             

                          12 czerwca w Szkole Podstawowej w Krzywinie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięło udział 9 uczniów z klas 1-3 SP
            w Widuchowej.
            Celem konkursu było m.in. kształtowanie czujności ortograficznej oraz posługiwanie się w piśmie poprawną polszczyzną.

               Najlepsi okazali się:

               Pola Karapulka Ia - 1 miejsce                                 

              Natalia Gołębiowska Ia -3 miejsce

              Nathaniel Żaczek IIa - 2 miejsce

              Dominik Bachur  IIa -  3 miejsce

            Gratulujemy ,,czujności ortograficznej’’i życzymy dalszych sukcesów w ortograficznych zmaganiach.

        • Wyprawka do zerówki na rok szkolny 2019/2020
          • Wyprawka do zerówki na rok szkolny 2019/2020


          • Wydawnictwo „DIDASKO” Joanna Białobrzeska

            www.didasko.com.pl

            Zestaw podstawowy „Poznaję świat bo mam 6 lat”

            Pozycje dostępne w pakiecie:

            • Moja Książka
            • Uczę się pisać
            • Moje ćwiczenia
            • Uczę się liczyć
            • Uczę się czytać
            • Zestaw pomocy + Zeszyt przyrodnika

             

            •  Piórnik – wyposażenie: 2 ołówki miękkie, gumka, temperówka, nożyczki z zaokrąglonymi ostrzami, kredki ołówkowe (Bambino, Big lub inne dobrze kolorujące);
            •  Pisaki;
            •  Kredki pastelowe;
            •  Blok techniczny biały A4 – 2 sztuki;
            •  Blok techniczny kolorowy A4 – 2 sztuki;
            •  Blok techniczny kolorowy A3 – 2 sztuki;
            •  Blok techniczny biały A3 – 2 sztuki;
            •  Ryza papieru ksero;
            •  Klej w sztyfcie 3 sztuki, dobrze klejący;
            •  Klej Magik 2 sztuki;
            •  Plastelina (najlepiej Astra);
            •  Farby plakatowe w słoiczkach (najlepiej Astra) oraz kubeczek;
            •  Cienki i gruby pędzel;
            •  Bibuła – 5 kolorów;
            •  Zeszyt do korespondencji – w kratkę; pierwsza strona wypełniona danymi dziecka: imię i nazwisko dziecka, klasa, telefony kontaktowe do rodziców/opiekunów (obowiązkowo), data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania;
            •  Teczka na gumkę w formacie A4 – 5 sztuk;
            •  Chusteczki nawilżone – 1 op.;
            •  Chusteczki higieniczne wyciągane – 2 paczki;
            •  Rolka papieru ręcznikowego;
            •  Mydło w płynie (dozownik);
            •  Kapcie wkładane pełne w worku;
            •  Strój gimnastyczny w worku (biała koszulka, spodenki/leginsy, skarpetki) – wszystko podpisane.

             

            Proszę o podpisanie imienne całej wyprawki dziecka!

          • Gminny Konkurs Języka Angielskiego

          • Gminny Konkurs Języka Angielskiego odbył się 13 czerwca 2019 roku w Krzywinie. Uczniowie SP z Widuchowej i SP z Krzywina sprawdzali swoje umiejętności językowe w kategorii klas 4-6 oraz w kategorii 7-8.

            Oto wyniki:

            I miejsce Tomasz Minda

            II miejsce Piotr Drzewiecki

            III miejsce Paulina Korba (wraz z koleżanką z SP w Krzywinie)

            W kategorii klas 7-8

            II miejsce zajęła Oliwia Cieślak.

            Bardzo dobrze zaprezentowali się także pozostali uczestnicy:  Amelia Knap i Jakub Sacawa.

            Szczegółowe wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej SP w Krzywinie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

                                                                                                                              IM

          • Wycieczka dla aktywnych

          • Uczniowie SP oraz Gimnazjum, którzy wykazali się aktywnością i brali udział w różnego rodzaju akcjach
            i przedsięwzięciach organizowanych przez szkołę, odwiedzili parę dni temu - Park Trampolin w Szczecinie.
            Fachowych rad udzielał na miejscu pan instruktor i każdy z uczestników mógł spróbować sił w skokach na różnego rodzaju trampolinach. Nieoczekiwanie można było  także obejrzeć występ 'zawodowców', którzy zaimponowali swoją sprawnością i pomysłowością.

            Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym uda nam się znów odwiedzić to miejsce. IM

          • Święto Patrona Władysława Szafera

          • Jak co roku, od czasu nadania imienia naszej szkole   i tym razem  obchodziliśmy święto naszego Patrona, Władysława Szafera -  polskiego botanika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektora  krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletniego dyrektora Instytutu Botaniki UJ .

            Uczniowie naszej szkoły z  zaangażowaniem uczestniczyli w obchodach „Święta Patrona”, którego finał nastąpił 21 maja 2019r., na uroczystym apelu podsumowującym realizację działań. Każda klasa miała szansę na zdobycie Pucharu Przechodniego dyrektora Szkoły Eko – Klasa. Wszyscy mieli możliwość wykazania się wiedzą oraz inwencją twórczą, wyobraźnią i fantazją za pomocą środków plastycznych. A wszystko to za sprawą konkursów, które przyszedł czas rozstrzygnąć.

            Jednym z nich był konkurs na kartkę pocztową „Władysław Szafer – życie i działalność” dla klas 6-8 SP. W konkursie wzięły udział cztery klasy. Można było uzyskać dodatkowe punkty za twórczość poetycką – napisanie wiersza  o Patronie.  Dodatkowe punkty za  uzyskały klasy 6b i 8b, które zaprezentowały wiersze podczas uroczystości.

            Podsumowaliśmy wyniki konkursu plastycznego w grupie wiekowej 0-5 „Leśne zwierzęta”. Każda klasa zaprezentowała swoją pracę. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.

            17 maja dwuosobowe zespoły będące przedstawicielami danej klasy próbowały rozpoznać 29 roślin chronionych     i pospolitych naszego regionu. Jak się okazało nie było to takie proste. Największą wiedzą w tym zakresie wykazała się klasa 7b – zajmując pierwsze miejsce.

            Był to konkurs w kategorii wiekowej klas 4-8 SP.

            Wiedzą o Patronie i przyrodzie wykazali się także najmłodsi  w konkursie   „Wiedzy o Patronie”.

            Podsumowaliśmy kolejne etapy obchodów dni naszego Patrona. Przyszedł czas na podsumowanie punktów uzyskanych w wyniku wszystkich konkursów. Maksymalnie można było zdobyć 10 punktów.

             Najwięcej punktów zdobyły klasa 2a i 8b; ponieważ klasy są dwie a puchar jeden – z uwagi na to, iż klasa 8b za miesiąc zakończy naukę w tej szkole, to do końca tego roku szkolnego puchar będzie w klasie 8b. Natomiast na zakończenie roku klasa 8b przekaże puchar klasie 2a i to ona będzie sprawowała nad nim pieczę w roku szkolnym 2019/2020.

            Nastąpiło uroczyste wręczenie Pucharu Przechodniego dyrektora Szkoły Eko – Klasa.

            Na zakończenie podziwialiśmy „Czarnego kota” w wykonaniu uczniów klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych.

            Dziękuję uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim zaangażowanym osobom.

                 

            Magdalena Sosińska

             

        •  Święto Patrona Gimnazjum
          •  Święto Patrona Gimnazjum

          • Uroczyste podsumowanie obchodów Dnia Patrona obędzie się
            04 czerwca 2019 r. o godz. 11:05 na godzinie wychowawczej.

            W tym dniu nastąpi podsumowania następujących konkursów:

            1.Konkurs Wiedzy o Patronie.

            Regulamin konkursu:

            Konkurs odbędzie się w dniu 28.05.2019 r.

            Zgłoszenia przyjmuje do 21.05.2019r. pani   A Wyrwińska.

            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IIIA i IIIB  gimnazjum.

            Każda klasa zgłasza dwuosobową drużynę.

            Drużyna otrzymuje zestaw zawierający 30 pytań konkursowych.

            Czas pracy 40 min.

            Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody.

            Punkty uzyskane przez drużynę liczą się do klasyfikacji ogólnej.

            Materiały dostępne są na stronach internetowych szkoły (prezentacja sylwetki Kazimierza Górskiego – film):

            www.spwiduchowa.edupage.org  oraz wielu innych stronach w Internecie
             np.

            www.kazimierzgorski.pl

            http://pl.wikiquote.org/wiki/Kazimierz_Górski

             

            Cele konkursu:

            Kultywowanie wiedzy o Patronie - Kazimierzu Górskim z uwzględnieniem wartości, jakimi się kierował w życiu oraz jego wybitnych osiągnięć.

            Integracja środowiska szkolnego.

            2.Konkurs na gazetkę klasową: "Złote myśli Górskiego"

            Regulamin konkursu:

            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum.

            Każda klasa wykonuje jedną  gazetkę zgodnie z myślą trenera - "Czasami się wygrywa, czasami się przegrywa, a czasami remisuje".

            Obowiązuje dowolnie wybrana technika.

            Praca musi być zgodna z tematem konkursu.

            Termin wykonania gazetki 28.05.2019r.(komisja ocenia gazetkę w godz. 12-13), musi być ona umieszczona  w widocznym miejscu, w sali przydzielonej danej klasie.

            Komisja będzie przyznawała punkty za: zgodność z tematem, estetykę, pomysłowość i kreatywność.

            Punkty uzyskane przez drużynę liczą się do klasyfikacji ogólnej.

            Nagrodą za najlepsze gazetki klasowe będą słodycze i dyplomy.

             Cele konkursu:

            Popularyzacja sylwetki patrona naszej gimnazjum – Kazimierz Górskiego.

            Pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni i fantazji młodego pokolenia za pomocą środków plastycznych.

            Integracja zespołów klasowych.

            3. Konkurs sportowy:

            W dniu 04.06.2019r. na godzinie wychowawczej odbędzie się mecz piłki nożnej klas gimnazjalnych. Zgłoszenia drużyn proszę dostarczyć do 28.05.2019r. do pana R. Wilka.

            Regulamin konkursu:

            Każda z klas wyznacza drużynę składającą się z 10 zawodników. Na boisku gra pięciu zawodników w polu i bramkarz w tym jedna dziewczyna.

            Cele konkursu:

            Popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży.

            Integracja zespołu klasowego.

            Promowanie aktywnego spędzania czasu.

            Punkty uzyskane przez klasę liczą się do klasyfikacji ogólnej, w której nagrodą jest Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły Podstawowej.

            Organizatorzy:

            I.Waydyk, A.Wyrwińska, R.Wilk

          • Leśna polana

          •  

            16 maja br uczniowie SP w Widuchowej wzięli udział w czwartej edycji imprezy turystyczno-integracyjnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Most” w Nowym Czarnowie.

            Dwie 6-osobowe drużyny świetnie sprawdziły się w biegu na orientację - trzeba było w pobliskim lesie znaleźć ukryte elementy ,,układanki”, następnie ułożyć 11 znalezionych puzzli i gotową pracę oddać komisji. Znakomitymi umiejętnościami czytania mapy okazał się Adam Gronkowski z klasy 6a, który bezbłędnie poprowadził młodszych kolegów z klas drugich, trzecich i czwartych.

             Mimo padającego deszczu nasi uczniowie sprawnie poruszali się po lesie, dzielnie pokonując trasę biegu. Obdarowani upominkami i ugoszczeni pyszną grochówką, ciastem
            i lodami wrócili do szkoły.

             

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.